reklama

Moloch zvaný Európa - čo s ním?

Európska únia je bezprecedentný projekt, za posledné polstoročie (a v našich podmienkach poldesaťročie) sa spravilo množstvo práce. Dobrej práce? Čo je na Únii dobré a čo zlé? Kritika je základom úspechu, bez kritiky a najmä sebakritiky sa vždy nakoniec podkneme. Kritika však neznamená nepriateľstvo - konštruktívna kritika čohokoľvek znamená to najhlbšie gesto pomoci a ústretovosti. Euro-špičky by si to mali uvedomiť dvojnásobne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Václav Klaus je zaujímavý fenomén. Často sám seba nájdem, že s jeho názormi bezo zvyšku súhlasím, no keď pokračuje v ich rozvíjaní, neviem, kedy jeho myšlienky nasledovať a prijať ich za vlastné – veď sú na základe premís, na ktorých mám svoj názor sám postavený – a kedy sa zastaviť a povedať si tak moment... Nehovorím teraz o jeho ekonomických koncepciách, hoci je známe, že Klaus bol a je zarytý friedmanovec, už aj najväčší nasledovníci monetarizmu (akokoľvek nemám rád tento akademický pojem) museli jeho pôvodné koncepcie značne modifikovať, ani o českej vnútropolitickej scéne, ale samozrejme o jeho svojskom postoji k európskej integrácii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naozaj svojských? Je skutočne osamotený v boji proti bruselským veterným mlynom? Nemôžem si nevšimnúť, že okrem politických „špičiek“, sa s ním zhodne veľká časť osôb, ktorých názory osobne považujem za relevantné – teda rôzne protištátne živly, nekonformní jedinci, či imperialistickí neoliberalistickí pravicoví novinári – interpretáciu týchto pojmov nechávam na samotného čitateľa.

Priznám sa bez mučenia, a nebudem chodiť okolo horúcej kaše, a radšej sa najprv dostanem k záveru, až potom k jeho premisám: som stúpencom európskej integrácie, dokonca jej prehlbovania. Myslím si, že v jednote je sila, akokoľvek heslovite môže táto formulka znieť. Nebyť jednoty, severoamerické kolónie sú stále divokým západom... avšak áno, nebyť jednoty, Sovietsky zväz by možno nikdy ani nebol, rozhodne nie v rovnakej forme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na druhej strane ma ide šľak trafiť, keď porovnám potenciál EÚ a jeho reálnu exekúciu. Pretože málokto si uvedomuje, že v Európe prakticky existuje marxizmus v pôvodnej (neleninskej) forme. Veľmi nerád by som skĺzol k porovnávaniu Únie a komunistických diktatúr, samozrejme, je to úplne iná liga. V prvom rade pretože zatiaľ čo totalitné vlády sa dostali k moci a hlavne ju udržiavali nedemokratickými prostriedkami, v prípade EÚ ide prakticky (i keď nie absolútne) o demokratickú voľbu občanov a teda o absolútnu legitimitu direktívnej centralistickej povahy EÚ. Nebudem uvádzať siahodlhé state o zbytočných megalomanských, centralistických, plošných, nelogických, a vskutku socialistických ťahoch, spomeniem len jeden príklad, ktorý ma už ale definitívne dožral a vlastne prinútil k spísaniu tejto malej úvahy. Pred nejakým časom výrobcovia len marginálne úspešného, no veľmi kvalitného webového prehliadača Opera žalovali Microsoft za zneužívanie pozície na trhu tým, že ako súčasť operačných systémov Windows ponúka len vlastný browser Internet Explorer. Hovorca eurokomisárky pre hospodársku súťaž uviedol, že komisia bude pravdepodobne požadovať od Microsoftu začlenenie do svojho operačného systému aj prehliadače tretích strán. Predtým sa na túto tému na internete vtipkovalo, nikto to nebral vážne, a toto oznámenie teda musí byť buď zlým vtipom alebo ešte horším reálnym krokom. Znamená to teda, že napríklad keď ja si na kolene naprogramujem vlastný prehliadač, ktorý budem používať možno ako jediný, budem mať právo od Microsoftu požadovať jeho zaradenie do inštalácie Windows? A ako je to s ďalším softwarom? Teraz sú to webové prehliadače, zajtra budeme požadovať začlenenie všetkých prehrávačov multimédií, textových editorov? Hovorím, zlý vtip.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Európska únia, ktorá len prerozdeľuje a ničí prirodzené konkurenčné prostredie je zlá. Zlá je Európska únia, ktorá pokrivila trh s poľnohospodárskymi produktmi iracionálnymi dotáciami natoľko, že jedinou možnosťou, aby tento trh prežil, je naďalej dotovať čoraz viac, a stále pokrúcať trhové krivky. Európska únia, ktorá kohokoľvek s „nekonformnými“ názormi automaticky ostrakizuje nie je len zlá, je to priam manifestácia čistej prehnitosti. Vezmime si príklad Eura. Málokto dnes pochybuje, že jeho prijatie bolo pre nás výhodné, a je nespochybniteľné, že má pre nás viac osohu ako nevýhod. Ale spýtal sa niekto ešte pred prvým januárom na otázky alternatív a nevýhod? Ak áno, bol automaticky zmietnutý zo stola ako nepriateľ pokroku, integrácie, Únie, konformity, ba priam ľudstva samotného. Keď Klaus prednesie prejav o tom, že nie je celkom spokojný s existujúcim modelom EÚ a hovorí, že treba zmenu, je okamžite nepriateľom, personou non grata. Málokoho napadlo zamyslieť na nad významom skepticizmus – byť euroskeptikom neznamená byť euroodporcom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Potiaľto s českým prezidentom súhlasím. Nepáčia sa mi však dôsledky, ktoré z toho sám a jeho stúpenci vyvodzujú. Som, hoci opatrným, stúpencom názoru, že v čase hlbokej ekonomickej krízy (ktorú do konca roka pocíti aj EÚ ako celok priam vo svojich základoch), v záchvatoch protekcionizmu, kedy členské štáty konajú na vlastnú päsť, často veľmi chybne, a európske centrum je proti tomu úplne bezzubé, prípadne len prilieva olej do ohňa, je reforma európskej únie, a jej aspoň čiastočná racionalizácia absolútne nevyhnutná – a to práve lisabonskom zmluvou, ktorá je toho času jedinou nádejou toho, že by EÚ mohla niečo včas ohľadom krízy zmôcť. Jednoducho lisabonská EÚ je efektívnejšia ako nelisabonská. A keď prekonáme krízu, v čom nám Pánbožko pomáhaj, hľadajme alternatívy do budúcnosti, hľadajme možné zmeny, upusťme od ľavicovej diktatúry, upusťme od netrhových postupov – radšej zjednocujme legislatívu, ponechajme samotným štátom rozhodovanie v oblastiach, v ktorým samy rozhodnú lepšie ako páni v centre na druhom konci svetadielu a federalizujme tak, aby sme zobrali šialencom v malých národných štátoch páky urobiť si z krajinky raj oportunizmu a demagógie, voľme všetky vrcholné euroorgány, aby sme zas nezostali v zatuchnutej konzervovanej virtuálnej realite ako sme dnes. Ak sa kríza skončí, bude ideálny čas premýšľať, ktorým smerom by sa mal svet uberať. To je však až hudba budúcnosti – teraz bojujme zbraňami, ktoré máme v rukách.

Tentokrát sa dvojnásobne teším na diskusiu pod článkom. A rád si to zlíznem. :)

Vladimír Bízik

Vladimír Bízik

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študujem právo, vo voľnom čase sa venujem tvorbe hudby všetkých žánrov, a zaujíma ma skutočne všeličo. Považujem sa za zástancu slobody, plurality, syntézy a synkretizmu vo všetkých smeroch. A humoru. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu